Właśnie do sprzedaży trafiło najnowsze multi-urządzenie Garmina, czyli komunikator satelitarny oraz Nawigacja GPS. Jest to następca modelu Garmin inReach Explorer+, który mimo wielu zalet miał też kilka istotnych wad.
Garmin GPSMap 66i
Najnowszy model GPSMap 66i to niemal idealne urządzenie na wyprawy w nieznane. Często gdy uciekamy od cywilizacji pozostajemy poza zasięgiem telefonii komórkowej. Dzięki technologii inReach mamy dostęp do wiadomości tekstowych SMS wysyłanych za pomocą telefonii satelitarnej. 66i to połączenie nawigacji oraz komunikatora satelitarnego.
Wyobraźcie sobie podróż na kanu w nieznane. Dzięki usłudze (dodatkowo płatnej) inReach macie możliwość wysłać wiadomość do znajomych czy rodziny, że wszystko gra jak i wezwać pomoc i poinformować o zdarzeniu losowym (np. wypadek, ciężka choroba czy inne komplikacje) poprzez wysłanie sygnału SOS (do centrum GEOS).
Czynne całą dobę centrum alarmowe GEOS, w razie wezwania pomocy namierzy urządzenie, a także skontaktuje się z odpowiednimi służbami ratunkowymi, powiadomi osoby podane jako kontakty awaryjne oraz będzie prowadził dwustronną komunikację, aż do rozwiązania sytuacji krytycznej.
O powstaniu nowego GPSMap 66i
Prawie idealna nawigacja
Mimo wielu przydatnych funkcji, pojawiło się również wielkie „ale”… Niestety w najnowszym urządzeniu zabrakło współpracy z systemem GLONOSS. Nie wiedząc czemu, 66i współpracuje tylko i wyłącznie z GPS oraz Galileo.
Co ciekawe system GLONOSS od już jakiegoś czasu dostępny dla cywilów, jest wciąż rozwijany. Ostatnie dwa satelity GLONOSS-M, zostały wysłane na orbitę w maju 2019 roku. A to nie koniec modernizacji systemu.
Dzięki współpracy GPS + GLONOSS, dokładność nawigacji może wzrosnąć nawet o 50%. Jednocześnie podróżując po Rosji oraz Azji system GLONOSS jest dużo dokładniejszy od GPS’a. Niestety wsparcia zabrakło w nowym urządzeniu.
Tak więc jeśli podróżujesz po Europie, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej możesz śmiało korzystać z nowego urządzenia. Jednak jeśli poruszasz się na daleki wschód (np. Rosja), zabraknie Tobie wsparcia sieci GLONOSS.
My nie zdecydowaliśmy się na zakup nowego GSMMap 66i. Czekamy na odpowiedź od firmy Garmin, czy system GLONOSS zostanie uwzględniony w nowym urządzeniu. Gdy tylko zostanie dodany, na pewno powrócimy do pomysłu zakupu tej nawigacji. Aktualnie możemy tylko bazować na opisach, i testach innych osób. Sami się nie zdecydowaliśmy do wyposażenia naszej ekipy wyjazdowej w ten model. Korzystamy ze starszych urządzeń Garmina (które nie posiadają systemu Galileo ale wspierają GLONOSS).